Inteligentne Instalacje

Inteligentny dom Warszawa | Inteligentne instalacje

Wchodząc do tego działu zapewne zastanawiasz się czym jest inteligentny dom i dlaczego akurat nosi miano ''inteligentnego''. Za moment poznasz wszystkie argumenty przemawiające za tym aby i Twój dom był inteligentny. Na początku jednak skupmy się na samej uproszczonej definicji ilustrującej inteligentny budynek. Otóż jest to wysoko zaawansowany technicznie budynek, posiadający system czujników i detektorów zarządzanych przez jeden zintegrowany system sterowania instalacjami. Budowa inteligentnego domu przypomina nam anatomię człowieka gdzie nad pracą wszystkich narządów i procesów czuwa jednostka dowodzaca. Takim mózgiem naszego domu jest np. sterownik PLC, płyta główna systemu lub logika ukryta w pojedynczych elementach systemu. Taki nasz mózg zarządza wszystkimi procesami takimi jak np. zapalanie świateł, sprawdzanie temperatury w pokojach czy poziomu nasłonecznienia. Wszystkie akcje wywoływane przez czujniki skutkują reakcją sterownika zalezną od naszych upodobań. Zatem inteligentny dom to coś więcej niż z góry zaprogramowana jednostka. Jest to zbiór systemów pozwalających nam kontrolować i pilnować stanu domu oszczędzając nam przy tym czasu i pieniędzy. Tak pieniędzy, otóż kolejną ideą inteligentnego domu jest jego szczególne zarządzanie energią gospodarstwa. Na pewno często zdarza Ci się zapomnieć zgasić światła lub zamknąć okna wychodząc z domu. Inteligentny dom zadba o wszystko za Ciebie. Poinformuję Cie o nie zamkniętym oknie przy wychodzeniu z domu, zadba o podlewaniu kwiatów podczas Twojej nieobecności lub obniży temperaturę pomieszczeń. Wszystko to według Twoich upodobań. Inteligentne systemy sterowania pozwalają na efektywne wykorzystanie energii. Jest to kluczowy czynnik kształtujący popyt na tego typu rozwiązania w świetle rosnącej świadomości ekologicznej i rosnących kosztów energii. Poprzez integrację i inteligentne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz systemem żaluzji, dzięki któremu światła i ciepła słonecznego może być w pomieszczeniu więcej lub mniej, możemy obniżyć zużycie energii nawet o 60%. Oświetlenie i ogrzewanie włączane są tylko wtedy gdy jest potrzebne, np. w funkcji profili czasowych i/lub obecności użytkowników co daje oszczędności zarówno energii jak i kosztów. Jeśli jest taka potrzeba oświetlenie może być sterowane automatycznie w zależności od natężenia światła dziennego. W ten sposób można utrzymywać w każdym miejscu określony minimalny poziom natężenia oświetlenia przez co osiąga się zmniejszenie zużycia energii (włączone zostają tylko te źródła oświetlenia, które są rzeczywiście konieczne).


Wydzielenie stref grzewczych - niezależna regulacja temperatury dla poszczególnych pomieszczeń pozwala na dodatkową oszczędność energii i zwiększa indywidualny komfort. Umożliwia na przykład obniżenie temperatury w trybie nocnym, podczas nieobecności domowników. Szacuje się, że już przy obniżeniu temperatury otoczenia o 1oC można uzyskać oszczędność energii nawet do 6%.

Teraz pewnie zastanawiasz się o kosztach inteligentnej instalacji i myślę, że tutaj nastąpi spore zaskoczenie. Inteligentna instalacja według stereotypów i różnych przekonań od pewnego czasu nie jest kilkukrotnie droższa od konwencjonalnej. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania domu i skomplikowania wykonania niestandardowych rozwiązań. Z reguły koszt inteligentnej instalacji nie jest dużo wyższy od bardzo dobrze zrobionej instalacji klasycznej. Jednak nalezy traktować taki wydatek jako inwestycję, która zwróci się w przyszłościa przy okazji podnoszący bezpieczeństwo i komfort życia. Ogromny potencjał stosowanego przez nas oprogramowania sprawia, że możemy realizować dowolne projekty – przy konstruowaniu systemów inteligentnych domów ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Jeżeli jesteś zainteresowany możliwościami płynącymi z inteligentnej instalacji lub masz jeszcze jakieś wątpliwości i pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Zaprszamy do współpracy twój elektryk warszawa